אודות

מי אנחנו

חיבורים היא תכנית לשילוב של צעירים וצעירות על הספקטרום האוטיסטי בצה"ל.

חיבורים היא דרך. היא מנגישה את השירות הצבאי לצעירים בתפקוד הגבוה על ידי  מערך הכשרה ייחודי ומקיף. מסייעת בשיבוצם  ומלווה כל אחד מהצעירים לאורך השירות הצבאי כולו.

חיבורים היא בית. היא נוטלת קבוצת צעירים, מעבירה אותם קורס המגדיל את המוכנות לצבא, שיאפשר להם לשרת כמו כל צעיר וצעירה בישראל והולכת איתם את כל הדרך – עד השחרור.

במקביל, אנשי התכנית מלווים את מפקדי המתנדבים ביחידות השונות, כדי להקל עליהם בתקשורת ובפיקוד על כל אחד ואחת מהמתנדבים.

צוות התכנית מונה אנשי מקצוע מנוסים בעבודה עם אנשים על הרצף האוטיסטי בתפקוד הגבוה הרואים בשילוב ערך מוביל.

תכנית חיבורים מופעלת על ידי עמותת אפי – אספרגר ישראל ומשרד הרווחה. התכנית מקיימת קשר ושיתוף פעולה רציף עם מדור מתנדבים ומערך בריאות הנפש בצה"ל.

הצוות שלנו

מור אלון

מנהלת תוכנית חיבורים. בעלת תואר שני בחינוך מיוחד עם התמחות באוטיזם מטעם אוניברסיטת בר אילן. מנחת קבוצות ללימוד מיומנויות חברתיות לילדים ונוער עם אספרגר ואוטיזם בתפקוד גבוה. מנחת קבוצות הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי, מאמנת אישית וקבוצתית. מאמנת אישית לילדים עם קשיי קשב וריכוז. יועצת קריירה לצעירים (לימודי תעודה מטעם אוניברסיטת תל אביב). שירתה כקצינת הדרכה ביחידת מורן.

אריאנה זקס

שותפה בצוות ניהול התוכנית ומלווה תפקודית  ביחידות באזור מודיעין. בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי, מומחית תחום תקשורת במתי"א אית"ן. מנחת קבוצות ללימוד מיומנויות חברתיות לילדים ונוער עם אספרגר/אוטיזם בתפקוד גבוה. השתלמה בהדרכת תוכניות חינוכיות: חינוך מיני – חברתי, ניהול מקרה אספרגר ו-"אני בקבוצה". שירתה כמכי"ת בנים בבה"ד 4.

דינה קדם

שותפה בצוות ניהול התוכנית ומדריכה מקצועית. בעלת תואר שני בחינוך מיוחד עם התמחות באוטיזם. מומחית תחום שילוב ותקשורת במתי"א אית"ן. פיתחה והעבירה תוכנית הכנה לחיים בוגרים וחיי תעסוקה הכוללת הכנה לצה"ל. מדריכת השתלמויות למורים בנושא הוראת מיומנויות חברתיות, מנחת קבוצות הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי. שירתה כקצינה בתפקיד מפקדת מגמת נהיגה בפיקוד מרכז.

שירי לוי

מלווה תפקודית חיילים ביחידות באזור המרכז. בעלת תואר שני בלקויות למידה. מרצה באוניברסיטה הפתוחה. מאבחנת לקויות למידה, בעלת ניסיון בליווי תעסוקתי לאנשים עם צרכים מיוחדים הן בשוק האזרחי והן בצבא. שירתה כמאבחנת מחקר בנ"מ.

​מיטל שרגל

מלווה תפקודית ביחידות באזור המרכז. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בלקויות למידה. בעלת תעודת הוראה בחינוך מיוחד. בעלת ניסיון בשילוב ילדים על הספקטרום האוטיסטי במערכת החינוך. בעלת ניסיון בליווי קבוצה חברתית המשלבת צעירים עם ובלי לקויות. שירתה כקצינת ת"ש אגף תקשוב ובאכ"א.

יהודית אבין

מלווה תפקודית ביחידות באזור הדרום. בעלת תואר ראשון בחינוך וסוציולוגיה ותעודת הוראה בחינוך מיוחד. הקימה ומנהלת את מרכז "מעבר לקשת". מנחת קבוצות חברתיות בשיטת "חשיבה חברתית" (הכשרה אצל מישל גרסייה ווינר, סן פרנסיסקו) לילדים ומתבגרים על הרצף האוטיסטי בתפקוד הגבוה. יועצת מקצועית למכינת "דרור" של עמותת גוונים. שירתה בנח"ל.

אורי פינר

מלווה תפקודי ביחידות באזור הצפון והמרכז. בעל תואר שני בטיפול באמנות, לימודי תעודה בפוטותרפיה ותואר ראשון במחלקה לצילום בצלאל. מנחה קבוצות למיומנויות חברתיות לנוער ומבוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. מנחה קבוצות פוטותרפיה. שירת כקצין ביחידה מיוחדת. רס"ן במיל.

גילי לשם- דואר

גילי לשם- דואר

פסיכולוגית שיקומית מומחית. מטפלת בגישה קוגניטיבית-התנהגותית בילדים, מתבגרים ובוגרים המאובחנים בספקטרום האוטיסטי בתפקוד הגבוה. מאבחנת ASD בכלים סטנדרטיים ובעלת ניסיון בהנחיית קבוצות למיומנויות חברתיות. שירתה כפקידת מבצעים בחיל האוויר.

ההיסטוריה שלנו

תוכנית חיבורים פועלת מאז שנת 2014. בשנה הראשונה פעלנו במתכונת פיילוט עם שישה חניכים בלבד. יחד איתם "התגייסנו" גם אנחנו, רכשנו ניסיון בשילוב בצבא ולמדנו להכיר את מורכבות השירות והליווי ביחידות השונות. שניים מחניכי המחזור הראשון השלימו שירות מלא בן שלוש שנים.

מאז גדלנו מאוד והתפתחנו. בכל שנה מתגייס מחזור נוסף, ובכל שנה גדלים מספר המועמדים ומספר החניכים. עם השנים נוספו מקצועות חדשים והזדמנויות חדשות שהולמים את היכולות והנטיות הטבעיות של המועמדים שלנו.

עד שנת 2021 התגייסו במסגרת חיבורים מעל 130 צעירות וצעירים בשבעה מחזורים. רובם משלימים שירות מלא בצה"ל ככל בני גילם.. אחדים מהם אף ממשיכים לשרת במסגרת צבא קבע.

חיבורים בתקשורת

ראיון עם גיא - יום העצמאות

ראיון עם גיל - יום העצמאות

דילוג לתוכן